Kobo mini z dźwiękiem :)

Ogólne ciekawostki związane z szybownictwem i nie tylko
  • Autor
    Wiadomość

Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez Piotr_S » N mar 12, 2017 10:10 pm

Cześć,

Część z Was wie, że zachwycony pomysłem posiadania widocznej w słońcu nawigacji ( pierwszy raz widziałem ją u Andrzeja) kupiłem sobie czytnik ebooków KOBO mini jako nawigację szybowcową. Szybko się okazało, że do pełni szczęścia brakowało jedynie dźwięków z notyfikacjami, alertami...

Problem braku dźwięku rozwiązałem montując moduł Vario (baro) wraz z odbiornikiem GPS. Wszystko to zapakowałem w zgrabną obudowę wydrukowaną na drukarce 3D.

Stwierdzam, że efekt był wart ryzyka, które poniosłem :) . Dźwięki są fajnie słyszalne. Są mocno syntetyczne, ale dość miłe i niesposób na nie nie zareagować.
Pewnym zaskoczeniem jest dla mnie praca samego VARIO. Mimo, że nie jest skompensowane i każdy ruch steru wysokości będzie powodował sygnalizację vario okazuje się, że jest czułe jak tyłek i działa błyskawicznie np. w ustalonym poziomym locie lub w ustalonym krążeniu. Szokuje wielkość opóźnienia wariometru w szybowcu.
Oczywiście sygnalizację VARIO można wyłączyć jednym klikiem, a alerty dźwiękowe pozostaną.

Poza swoim pierwszym egzemlaprzem niechcąco popełniłem jeszcze 3 dla kolegów z AG i będę zamawiał wszystkie niezbędne elementy dla kolejnego egzemplarza. Na koniec przyszłego tygodnia sfotografuję wersje jedynie dostępne - biały front (KOBO) z czarną drukowaną obudową. Nierozwiązaną kwestią jest sprawa montażu urządzenia na szybie. Ja użyłem złączek z Gopro i standardowej smochodowej przyssawki. Niestety kupiłem przyssawkę o zbyt dużej średnicy i nie była w stanie dopasować się do krzywizny szyby :)

W zasadzie tylko dlatego, że będę robił kolejny (nieplanowany wcześniej) egzemplarz stwierdziłem, że "pochwalę" się tą informacją. Jeśli ktoś z Was chciałby mieć takie rozwiązanie, mogę je wykonać za 750 PLN. Zamówienie na białe KOBO MINI, moduły i obudowy (czarne) będę składał ok 20.03. Jeśli jest ktoś zainteresowany tematem, proszę o kontakt. Od momentu złożenia zamówienia na części realizacja nastąpi w ok 30 dni.
Sama modyfikacja jest dość czasochłonna, więc w sezonie , gdy każdą okazję będę wykorzystywał na latanie, nie planuję raczej podchodzić do modyfikacji KOBO MINI :-)
Mam nadzieję, że nie potraktujecie mojej propozycji jako lokowania produktu :) Mam świadomość, że rozwiązanie jest ciekawe, a nie takie proste w wykonaniu. Dopóki mogę poświęcić wolny czas na warsztat, chętnie podzielę się z Wami pomysłem na nawigację do szybowca.

Niestety od 13-16.03 będę w delegacji, wiec na jakiekolwiek wiadomości/ pytania odpowiem w piątek 17.03.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania natury praktycznej, chętnie odpowiem. Procesy produkcji elektroniki są mi bardzo dobrze znane, więc możecie liczyc na profesjonalne zabezpieczenie elektroniki w trakcie jej modyfikacji jak i samej modyfikacji.

Na marginesie:
1. Samo Kobo Mini jest wersją wycofywaną przez producenta , nie potrafię ocenić jak długo będzie je można wogóle nabyć. Większe KOBO (GLO i podobne 6'') są w mojej ocenie przyduże do kabiny.
2. Mimo, że w module VARIO/GPS jest moduł BARO, przycisk HBAR w LK8000 jest nieaktywny. Nie potrefię stwierdzić, dlaczego LK8000 nie potrafi korzystać z wysokości BARO. Dla odmiany XCSOAR nie ma z tym problemu (niestety nie znam XCSOAR wogóle)
3. Moja nawigacja pracuje na wewnętrznym akumulatorze ok 6-10h ( zależnie od tego jak dużo pracuje buzzer dźwiękowy VARIO/Alerty). Oryginalny akumulator wewnętrzny można wymienić na akumulator o trzykrotnie większej pojemności, jednak tego jeszcze nie robiłem i strzelam, że koszt takiej "zabawy" to ok 50-80 PLN.
4.Kobo MINI posiada złącze micro USB (nie łaczyłem go z certyfikowanymi logerami)
5. Jeśli macie chęć, mogę wypożyczyć KOBO na lot do organoleptycznej oceny :) Jeśli będzie lotna pogoda w przyszłą sobotę lub niedzielę z pewnością pojawię się na lotnisku.

Kilka zdjęć mojej pierwszej wersji.

Obrazek
Info o braku sygnału GPS wynika z faktu braku FIXa. W momencie gdy zgaśnie widoczna niebieska dioda, pojawi się FIX :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Piotr
 
Login: Piotr_S
Posty: 1079
Dołączył(a):
Cz cze 18, 2015 5:23 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez Piotr_S » Pt mar 17, 2017 8:50 pm

Cześć,

Przesyłam obiecane zdjęcia wersji biało-czarnej. W razie potrzeby jedynej dostępnej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Piotr
 
Login: Piotr_S
Posty: 1079
Dołączył(a):
Cz cze 18, 2015 5:23 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez Piotr_S » Śr kwi 12, 2017 9:08 pm

Modyfikacji ciąg dalszy....

Razem z Mirkiem "rozkminiliśmy" kwestie przesyłu danych baro do LK8000.
Dzisiaj to już mercedesik, z którym nie do końca wiem co zrobić. Obecnie vario LK8000 pobiera dane baro (wartości vario pochodzące z BARO wyświetlane są dużo szybciej i z mniejszym błędem niż wartości z GPS) i mamy do dyspozycji 2 rodzaje wysokości HBAR oraz standardową HGPS.

Wszystko gra tylko czy to dobrze, że aktualne ciśnienie wpisuje się automatycznie w ustawienia podstawowe QNH, zmieniając ciśnienie standard na aktualne? Powoduje to również wyzerowanie QFE - niby ok :)

Do tego wysokości HBAR i HGPS są różne i nie za bardzo rozuiem, dlaczego HAGL bywa na poziomie 10-30m jeżdząc samochodem . "Niestety" czasem jest na właściwym poziomie bliskim 0 co dodatkowo powoduje u mnie zamieszanie.

Wiem, że wrzucam temat bardziej dotyczący LK8000 niż samego Kobo, ale już nie chciałem drobić kolejnych wątków. Czy w związku z korzystaniem z HBAR, należy inaczej postępować z LK? coś należy oddzielnie konfigurować...? Jak to wszystko interpretować?

Automatyczne uzupełnienie QNH
Obrazek

Różnice wysokości
Obrazek

Włączenie LK w okolicach EPGD - przyjazd do Tczewa
Obrazek


Przejazd obwodnicą. BARO jest na tyle czułe, że przejeżdzające w pobliżu samochodu powodują wystarczające zmiany ciśnienia w samochodzie. Na filmie widać jak zachowuje się HAGL (cenna informacja lądując w polu :) )
https://youtu.be/13k2l8DtwVU

Pozdrawiam
Piotr
 
Login: Piotr_S
Posty: 1079
Dołączył(a):
Cz cze 18, 2015 5:23 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez Tadek » Wt maja 02, 2017 10:50 pm

Cy mogę zamówić to urządzenie ?
Proszę o kontakt

Tadek
Aeroklub Wrocławski

tadekgorski@op.pl
605-607-230
 
Login: Tadek
Posty: 1
Dołączył(a):
Wt maja 02, 2017 10:40 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez tomek_s. » Pt maja 05, 2017 12:09 pm

Uszykowane przez Piotra Kobo bardzo dobrze sprawdziło się w boku nad Kaszubami. Osobiście na chwilę obecną nie mam do tego rozwiązania żadnych zastrzeżeń. Pojawiły się głosy, że słabo widoczny jest asystent komina - ja z tego nie korzystam więc się nie wypowiem, jednak myślę, że w następnej wersji LK8000 powinna się pojawić modyfikacja, w której ta funkcja będzie bardziej podobna do wersji z SeeYou.

do zestawu polecam uchwyt:
Allegro - Uchwyt samochodowy do nawigacji GPS NAVROAD BECKER
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez tomek_s. » Cz maja 25, 2017 11:14 pm

do zestawu polecam uchwyt:
Allegro - Uchwyt samochodowy do nawigacji GPS NAVROAD BECKER

ja osobiście uchwyt przykleiłem do Kobo na mocną montażową taśmę dwustronną,
w innym przypadku nawigacja będzie się odklejać.
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez razu » Pt maja 26, 2017 11:05 am

Czyli co, jednak ten żel nie do końca zdaje egzamin bo zastanawiałem się nad zakupem?
 
Login: razu
Posty: 123
Dołączył(a):
N kwi 19, 2015 6:42 pm
Lokalizacja: Gdańszczewo

Re: Kobo mini z dźwiękiem :)

Postprzez tomek_s. » Pt maja 26, 2017 11:09 am

Czyli co, jednak ten żel nie do końca zdaje egzamin bo zastanawiałem się nad zakupem?

żel się nie sprawdzi przy Kobo, ponieważ tył obudowy jest lekko wklęsły. taśma dwustronna jest w/g mnie niezbędna,
mimo tego nie zastanawiałbym się nad zakupem - to bardzo dobra przyssawka.
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Powrót do Ciekawostki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości