Kabelek logger-lusterko

Porady na temat latania
  • Autor
    Wiadomość

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » So lut 05, 2011 8:50 pm

A jakie pojawia się napięcie po zwarciu tych pinów?
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez cypis » So lut 05, 2011 9:42 pm

żadne (0V) na 1pinie
 
Login: cypis
Posty: 225
Dołączył(a):
Pt maja 16, 2008 10:57 pm
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » N lut 06, 2011 12:21 am

cypis napisał(a):żadne (0V) na 1pinie

No to masz problem. Czasami to napiecie sie nie pojawia - dziwna konstrukcja, lub napiecie to jest niewielkie 0,2-0,3 V. Ja niedlugo bede mial swoj kabelek gotowy, wiec ew. na nastepnym spotkaniu moge kilka lusterek przetestowac.
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez cypis » Pn lut 07, 2011 8:31 pm

 
Login: cypis
Posty: 225
Dołączył(a):
Pt maja 16, 2008 10:57 pm
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » Pn lut 07, 2011 8:43 pm

Przerabiałem ten temat. Niestety jest to niewłaściwy trop.
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez cypis » So sty 14, 2012 6:09 pm

Czy ktoś uruchomił ten interfejs?

Andrzej Wąsik napisał(a):
cypis napisał(a):A może z tego coś się wybierze? Zrobione i przetestowane.
http://sklep-elektroniczny.com.pl/179-k ... interfejsy

Dzięki! Oczywiście to jest to samo! Przeliczę co jeszcze trzeba dokupić do tego i dam znać ile będzie wynościć nowa cena

Moduł dla nas to ten za 19,50 zł
http://sklep-elektroniczny.com.pl/konwertery-interfejsy/550--interfejs-konwerter-rs232---ttl--lm78l05-em207-modul.html.
Do tego obudowa, 3 kabelki i mamy gotowy :mrgreen: układ
 
Login: cypis
Posty: 225
Dołączył(a):
Pt maja 16, 2008 10:57 pm
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » So sty 14, 2012 8:28 pm

Tak, ja uruchomiłem. Generalnie zagadnienie ma kilka problemów:
1. Niektóre lusterka wymagają krosowania sygnałów Rx i Tx
2. W zależności od wersji lusterka na 5 PIN mini USB podaje się 5V lub 0V (zwiera się do masy)

Poza tym wszystko jest dosyć proste do uruchomienia. Najlepiej wcześniej rozeznać się jakiej konfiguracji z powyższych 2 punktów wymaga nasze lusterko a reszta już jest prosta.

Napisałem specjalnie na Windows CE aplikację która pozwala na podsłuchanie takiego portu RS232 w różnych konfiguracjach prędkości. Można nawet podejrzeć jak powinien wyglądać poprawny sygnał GPS.

Jakby co to zapraszam do dyskusji/wymiany zdań or such jeśli ktoś ma problemy z uruchomieniem tego układu na MAX 232.
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez cypis » Pn sty 16, 2012 11:18 pm

Andrzej możesz podrzucić jakiś schemacik lub fotkę z opisem?

Andrzej Wąsik napisał(a):Tak, ja uruchomiłem. Generalnie zagadnienie ma kilka problemów:
1. Niektóre lusterka wymagają krosowania sygnałów Rx i Tx
2. W zależności od wersji lusterka na 5 PIN mini USB podaje się 5V lub 0V (zwiera się do masy)

Poza tym wszystko jest dosyć proste do uruchomienia. Najlepiej wcześniej rozeznać się jakiej konfiguracji z powyższych 2 punktów wymaga nasze lusterko a reszta już jest prosta.

Napisałem specjalnie na Windows CE aplikację która pozwala na podsłuchanie takiego portu RS232 w różnych konfiguracjach prędkości. Można nawet podejrzeć jak powinien wyglądać poprawny sygnał GPS.

Jakby co to zapraszam do dyskusji/wymiany zdań or such jeśli ktoś ma problemy z uruchomieniem tego układu na MAX 232.
 
Login: cypis
Posty: 225
Dołączył(a):
Pt maja 16, 2008 10:57 pm
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » Śr sty 18, 2012 11:37 am

Jak znajdę trochę wolnego czasu to przygotuję dokładny opis jak to uruchomić. Na razie mogę tylko was pocieszyć, że na pewno to działa. Udało mi się ściągnąć przez to sygnał GPS z loggera i wgrać deklarację z lusterka do loggera. Napisałem do testów specjalny programik pod Windows CE więc też go dołączę. Na razie musicie czekać do weekendu bo mam nadzieję, że wtedy znajdę więcej czasu.
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » Wt mar 13, 2012 1:20 pm

Niżej zamieszczam schemat kabelka do lusterka.

Zworka J1 służy do ustawienia +5V lub 0V na PIN4 (USB-ID) kabelka mini USB:
1-2 zwarte - 0V
2-3 zwarte - +5V
np. dla Larka 50.1 należy ustawić zworkę na 2-3 czyli +5V

Zworka J2 służy do ustawienia krosowania Rx-Dx i ustawiamy ją następująco:
1-2 zwarte oraz 3-4 zwarte - brak krosowania
1-3 zwarte oraz 2-4 zwarte - krosowanie
np. dla Larka 50.1 należy ustawić "brak krosowania"

Jeśli ktoś chce samodzielnie wykonać sobie taki kabelek, to ściągnąłem z ChRL dwumetrowe kabelki mini USB z końcówkami zagiętymi o 90 st. (w lewo lub prawo - do wyboru) z 5 żyłami + 6 ekran - cena (tylko dla członków AG) 15 zł za kabelek. Niestety w tym kabelku 80% to cena przesyłki DHL, cło, odprawa celna i VAT :evil: Kabelki niestety są nie do dostania w Polsce.

Jeśli ktoś jest chętny, to będę robił płytki drukowane i dla znajomych zrobię kilka gotowych kabelków łącznie z 3A przetwornicą (stabilizatorem) 5V (zasilanie dla lusterka) o sprawności 90% (nie wymaga radiatora). Cena gotowego kabelka wyniesie około 80 zł za całość (kabelek mini USB, uruchomiona płytka, przetwornica, obudowa). Będzie to w zasadzie kopia kabelka dostępna na stronie http://www.glidertools.com z jedną różnicą - u Vladimira przetwornica ma wydajność max 1A, a w moim 3A (zastosowany nowocześniejszy scalak). Obudowa plastikowa 5 x 3 x 2.5 cm
Załączniki
miniusb-rs232.png
Schemat kabelka
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez A.Woo » Cz kwi 26, 2012 10:47 pm

W/w kabelki gotowe można kupić u mnie. Cena dla członków Sekcji Szybowcowej 60 zł. Kabelek został przetestowany z pozytywnym skutkiem. Prototyp idzie do Tomka S. - gdyby ktoś chciał zobaczyć jak to wygląda. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Przy zamówieniu kabelków proszę podać czy wtyczka ma być lewa, czy prawa.
Załączniki
mini5p_r.jpg
Wtyczka prawa
mini5p_r.jpg (12.35 KiB) Przeglądane 20145 razy
mini5p_l.jpg
Wtyczka lewa
mini5p_l.jpg (12.16 KiB) Przeglądane 20145 razy
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez Piotr_S » Pn maja 09, 2016 9:57 pm

Witam,

Czy jest jeszcze możliwość zakupienia kablelka z "lewą" wtyczką?

Pozdrawiam
 
Login: Piotr_S
Posty: 1079
Dołączył(a):
Cz cze 18, 2015 5:23 pm

Re: Kabelek logger-lusterko

Postprzez Wojtek Izdebski » Cz maja 10, 2018 12:21 am

Hej,
Na podstawie opisu do Jacka Lenkiewicza stworzyłem własną wersję kabelka z dostępnych gotowych elementów.
Wszystkie części są do nabycia w w Trójmieście w kwocie 40 PLN.
Największy problem jest z kablem usb typu B koniecznie 5 pin. Kabel taki dostępny jest tylko u Andrzeja Wąsika.
Osoba znająca się na lutowaniu jest w stanie wykonać taki zestaw samodzielnie w 2-4h.

Co trzeba kupić zebrałem w excelu
ftp://foto.szybowce@szybowce.blink.pl/Kabelek_logger/

Zamieściłem tam również zdjęcia gotowego rozwiązania można je obejrzeć w weekendy kiedy jestem w klubie.
Za pomocą tego kabelka można połączyć logger Volksloggera/erixxi do lusterka ( typu Mio) oraz do ipaqa.

Moje rozwiązanie nie posiada zworek do krosowania sygnałów Rx, Tx. oraz podawania w na pin USB ID +5V lub 0. Rozwiązałem to przez odpowiednie przygotowanie wtyczki RJ45.

Pozdrawiam
Wojtek
Wojtek Izdebski
 
Login: Wojtek Izdebski
Posty: 778
Dołączył(a):
Pn kwi 03, 2006 7:57 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia strona

Powrót do Tips & Tricks

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron