ZAJĘCIA DOSKONALĄCE - loty w EPPR

Zapraszam Wszystkich chętnych na ZAJĘCIA DOSKONALĄCE
z zagadnień lotów w okolicach EPPR

które odbędą się w sobotę 07.12 o godzinie 17.3o
Miejsce: Gdańsk, ul. Czopowa 10

Zaproszenie dotyczy wszystkich pilotów, uczniów i tych ,
którzy nie wiedzą czy mogą przyjść i boją się zapytać.

PSSzAG

więcej w wątku na forum:
viewtopic.php?f=47&t=7940&p=33602#p33602

niedziela 22.09

Plany lotów oraz rzeczy związane z lataniem w EPPR
  • Autor
    Wiadomość

Re: niedziela 22.09

Postprzez barteksz » N wrz 22, 2019 8:15 am

Piotr_S napisał(a):Będzie bezchmurnie, co po obserowanym od pewnego czasu ICMie i tego co mamy za oknem zerkam z niedowierzaniem :)

Też nie chciało mi się wierzyć, a tuza oknem "prawie" niebiesko :)

Login: barteksz

Postprzez Piotr_S » N wrz 22, 2019 9:06 am

:-)

Login: Piotr_S

Postprzez jarek » N wrz 22, 2019 12:17 pm

Wg leg.pl o 13:00 inwersja na ok 600m

Login: jarek

Postprzez barteksz » N wrz 22, 2019 8:33 pm

Hej,

Tak na gorąco: dzisiaj na lotnisku miał miejsce wypadek, nasza koleżanka została uderzona skrzydłem puchatka i choć przytomna pojechała do szpitala na badania.

Jak to się stało? Chwila rozluźnienia, oczekiwania na start, a nagle wyciągarka zaskoczyła.

Pamiętajcie, podczepiona lina = szybowiec może ruszyć.

Login: barteksz

Postprzez Piotr_S » N wrz 22, 2019 8:59 pm

Mam nadzieję, że niczym poważnym nie skończył się ten wypadek?

Postprzez wkacprzynski » N wrz 22, 2019 9:47 pm

Piotr_S napisał(a):Mam nadzieję, że niczym poważnym nie skończył się ten wypadek?

nie, wszystko jest w porządku
[Wyciągarkowy] Wojciech Kacprzyński 533880906
Do mnie można dzwonić zawsze, jak będzie potrzebny ktoś na windę :)

Login: wkacprzynski

Postprzez Piotr_S » N wrz 22, 2019 10:03 pm

wkacprzynski napisał(a):
Piotr_S napisał(a):Mam nadzieję, że niczym poważnym nie skończył się ten wypadek?

nie, wszystko jest w porządku

Postprzez wkacprzynski » N wrz 22, 2019 10:22 pm

Niech dzisiejszy dzień będzie lekcją dla nas wszystkich. Zawsze uważać. Jak szybowiec jest podczepiony, wszyscy poza wypuszczającym powinni być na kwadracie. Pamiętajmy o tym na przyszłość :D Byłbym wdzięczy jakby jakiś instruktor, dokładniej opisał tą sytuację na #bezpieczeństwo-lotów (z uwzględnieniem przyczyny nagłego ciągu - awaria windy). Na pewno pomoże to w poprawie bezpieczeństwa.

Postprzez tomek_s. » Pn wrz 23, 2019 9:59 am

wkacprzynski napisał(a):Niech dzisiejszy dzień będzie lekcją dla nas wszystkich. Zawsze uważać. Jak szybowiec jest podczepiony, wszyscy poza wypuszczającym powinni być na kwadracie. Pamiętajmy o tym na przyszłość :D Byłbym wdzięczy jakby jakiś instruktor, dokładniej opisał tą sytuację na #bezpieczeństwo-lotów (z uwzględnieniem przyczyny nagłego ciągu - awaria windy). Na pewno pomoże to w poprawie bezpieczeństwa.

Tak nieśmiało zapytam: ile osób pofatygowało się by przeczytać ten wpis:
BEZPIECZEŃSTWO LOTÓW - zalecenia

Login: tomek_s.

Postprzez wkacprzynski » Pn wrz 23, 2019 11:02 am

tomek_s. napisał(a):
wkacprzynski napisał(a):Niech dzisiejszy dzień będzie lekcją dla nas wszystkich. Zawsze uważać. Jak szybowiec jest podczepiony, wszyscy poza wypuszczającym powinni być na kwadracie. Pamiętajmy o tym na przyszłość :D Byłbym wdzięczy jakby jakiś instruktor, dokładniej opisał tą sytuację na #bezpieczeństwo-lotów (z uwzględnieniem przyczyny nagłego ciągu - awaria windy). Na pewno pomoże to w poprawie bezpieczeństwa.

Tak nieśmiało zapytam: ile osób pofatygowało się by przeczytać ten wpis:
BEZPIECZEŃSTWO LOTÓW - zalecenia

Uważam że dobrym pomysłem było by to wydrukować i wywiesić przed biurem, w ściągarce itd. Żeby jak najwieksza ilosc osob sie z tym zapoznała. Niestety nie każdy czyta forum...

Postprzez tomek_s. » Pn wrz 23, 2019 11:53 am

Niestety nie każdy czyta forum...

i teraz kilka pytań trudnych:
1. z tych co nie czytają forum ilu przeczyta to co w ściągarce?
2. z tych co nie czytają forum ilu przeczyta to co wisi przed biurem ( lub wewnątrz )?

3. ilu z tych co nie czyta forum bywa regularnie na BL'ach ( klubowych konferencjach n/t Bezpieczeństwa Lotów )?
powyższe pytania są raczej pytaniami retorycznymi;

4. co z takimi osobami zrobić?

...........

wiele razy na kwadracie powtarzałem, że należy być wyczulonym, bo lina może być pociągnięta w niespodziewanym momencie
czy to w wyniku kołowania samolotu, czy w wyniku błędu wyciągarkowego czy uszkodzenia samej wyciągarki.

W KAŻDEJ CHWILI TRZEBA BYĆ GOTOWYM DO TEGO BY MÓC PUŚCIĆ LINĘ!
W KAŻDEJ CHWILI TRZEBA BYĆ GOTOWYM DO TEGO BY MÓC WYCZEPIĆ LINĘ!

...a więc zawijanie sobie liny wkoło ręki np.podczas dociągania jest niebezpieczne!
podczepianie szybowca gdy pilot jest niegotowy lub podczepianie pustego szybowca jest niebezpieczne!

Login: tomek_s.

Postprzez Piotr_S » Pn wrz 23, 2019 3:29 pm

Dla mnie wniosek płynie jeden... Musimy bardziej się pilnować. Na nic nie zdadzą się kartki, instrukcje. Dobrze ze są, ale nie rozwiążą problemów.

Nie ukrywam, wczoraj stojąc na kwadracie zapytałem czy jeden z kolegów nie dostanie skrzydłem bo sam nie miałem pewności.

Wydaje mi się że to na każdym bardziej doświadczonym lub mniej ale z większą wyobraźnia spada odpowiedzialność za bezpieczeństwo nas wszystkich.

Postprzez marcin.chmura » Pn wrz 23, 2019 4:38 pm

Piotr_S napisał(a):Wydaje mi się że to na każdym bardziej doświadczonym lub mniej ale z większą wyobraźnia spada odpowiedzialność za bezpieczeństwo nas wszystkich.

tak, powinniśmy dbać - każdy o swoją osobę i jak najbardziej wszyscy o siebie nawzajem.
tak, jeśli ktoś zauważa jakieś nieprawidłowości czy potencjalnie niebezpieczne czy ryzykowne sytuacje, to niezależnie od swojego doświadczenia/nalotu i tego komu się ewentualnie zwraca uwagę, bez skrępowania takie informacje i komunikaty powinny być głośno i zdecydowanie komunikowane. Dla nieśmiałych i wstydliwych - zawsze jest skrzyneczka SMS.
tak, każdy powinien zapoznać się (jeśli jeszcze tego nie uczynił) ze spisanymi i przywołanymi przez Tomka zaleceniami i przede wszystkim - stosować się do nich.

Natomiast Piotrze, sorry, ale nie mogę się zgodzić z Twoim stwierdzeniem zacytowanym powyżej, takim stawianiem sprawy i "outsource'owaniem/zrzucaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo nas wszystkich na enigmatycznego kogoś kto wg niesprecyzowanych kryteriów ma potencjalnie większą wyobraźnię".

Każdy z nas jest tylko człowiekiem i każdemu może zdarzyć się jakieś niedociągnięcie, błąd, czy słabszy dzień, natomiast to dla mnie zupełnie inna kwestia niż dopuszczanie, czy też "rozgrzeszanie" braku wyobraźni bo być może ktoś obok ma jej więcej... Będę bardzo pryncypialny i jeśli ktoś notorycznie by się wykazywał brakiem wyobraźni to ze swojej strony wolałbym aby - cytując klasyka - znalazł sobie inne hobby, niż bezkrytycznie polegał na Twojej czy mojej wyobraźni ...Dla dobra jego, Twojego i mojego zdrowia ...

P.S. Do listy Tomka jako czynników potencjalnie niebezpiecznych i na co należy zwracać uwagę dodałbym jeszcze, że jeśli szybowiec został już podczepiony ale do startu z jakiegoś powodu nie dochodzi (awaria windy, wyrzut skoczków, inne) to bezwzględnie linę należy wyczepić na czas takiej przerwy w startach - niezależnie od tego czy ktoś jest w tym czasie w kabinie czy nie.
P.P.S A całe zdarzenie IMHO jest tematem do omówienia na BL'u, żeby wyciągnąć z niego maksymalnie wiele nauki jakie detale i "łańcuch zdarzeń" doprowadziły do tego, że zdarzyło się to co się zdarzyło...

Login: marcin.chmura

Postprzez wkacprzynski » Pn wrz 23, 2019 4:54 pm

marcin.chmura napisał(a):P.P.S A całe zdarzenie IMHO jest tematem do omówienia na BL'u, żeby wyciągnąć z niego maksymalnie wiele nauki jakie detale i "łańcuch zdarzeń" doprowadziły do tego, że zdarzyło się to co się zdarzyło...

Jeśli masz czas i chęci to mogę ci dostarczyć bardzo szczegółowy przebieg zdarzenia ze strony wyciągarki i przybliżony ze strony kwadratu (oparty na rozmowach). Natomiast jeśli ktoś był świadkiem z kwadratu, również byłoby miło jakby się wypowiedział.

Postprzez Piotr_S » Pn wrz 23, 2019 5:03 pm

marcin.chmura napisał(a):
Natomiast Piotrze, sorry, ale nie mogę się zgodzić z Twoim stwierdzeniem zacytowanym powyżej, takim stawianiem sprawy i "outsource'owaniem/zrzucaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo nas wszystkich na enigmatycznego kogoś kto wg niesprecyzowanych kryteriów ma potencjalnie większą wyobraźnię".

No to może jeszcze raz, bardziej stylistycznie :)

Nie chodzi o kryteria, czy o outsorce'owanie, czy enigamtycznego wielkiego brata, który będzie pilnował nas wszystkich.

Jeśli jestem na kwadracie, czuję się odpowiedzialny za ogarnianie sytuacji, pilnowanie siebie i kolegów/koleżanek, z prostej przyczyny ... to środowisko nie jest dla mnie już tak obce jak dla "początkujących", dodatkowo mogę dostrzec to , czego ktoś inny nawet bardziej doświadczony nie zauważył.

Jako, że i ja mogę zawsze coś przeoczyć, liczę , że ktoś mnie również w odpowiednim momencie upomni. Co mimo wszystko nie zrzuca odpowiedzialności na enigamtycznego kogoś :). Myślę tu raczej o podobnym zachowaniu każdego z nas, mniej i bardziej doświadczonego .

A pisząc o wyobraźni ... jeśli ktoś świeżo po podstawówce z małym doświadczeniem, ale za to z wyobraźnią czy "nosem" zauważa potencjalne nieprawidłowości ... nawet gdyby wyobraźnia była zbyt wybujała ... to uważam, że bez krępowania powinien mówić o tym co widzi. Lepiej raz za dużo, niż za mało.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do EPPR