W ub. roku latając z włączonym flarmem, zostałem namierzony przez czujnych kolegów w OGNie na przekłuciu wysokości

Ostatecznie uderzyłem się w pierś i uznałem że mój wysokościomierz nadaje się pewnie do kalibracji i trzeba brać na niego poprawkę i latać na hGPS.
Z mojego ulubionego forum (http://rec.aviation.soaring.narkive.com/) trafiłem na zagadnienie wysokości baro i gps …. I sięęęęę zaczęłoooo.



Trafiłem na bardzo ciekawy artykuł w którym poruszona została kwestie sypiących się „zer” za przekłucie wysokości na pewnych zawodach (akurat paralotniowych) zapisanych na logerach (gps).
https://xcmag.com/news/gps-versus-barometric-altitude-the-definitive-answer/
Wczytując się w artykuł wynalazłem info o kształcie geoidy, z której wynika, że Europa jest „na dzień dobry” wyżej o 40-50m , a sam GPS może mieć błąd wysokości nawet do 45m (przy słabym sygnale nawet więcej).
Do tego wszystkiego dochodzi "błąd" wysokości baro dla temperatur powietrza innych niż 15stC AMSL . Zmiana ciśnienia z wzorcowego 1013,25 na atmosferyczne dnia np. 1030hpa i w czasie upalnego lata w czasie wyżu jesteśmy w czarnej d !!! o 300-400m względem hGPS na wysokości ok 3000m ( nawet 13% względem gps)
Żeby było ciekawiej, w lotnictwie obowiązuje wysokość baro, a dopiero powyżej transition level ( w Polsce 6500ft??? http://www.ais.pansa.pl/aip/aippliki/EP_ENR_1_7_en.pdf ) powinniśmy przejść na QNH z ustawionego wcześniej na lotnisku QFE. I jak to niby zrobić??? Należy?
Poniżej transition level jeśli mam zgodę na sufit 1000m względem QNH to „benek” jest również odpowiednio wyżej/niżej też względem QNH.
Niby 6500ft to dużo, ale nad Borami to już wcale nie aż tak. W ub roku , będąc na południe od Borska wlazłem pod Cu na wysokość 2570m (QFE EPKO +163m)

Widziałem kiedyś „benka” tnącego nad Kornym w stronę EPGD na swojej ścieżce do lądowania i wcale nie tak dużo powyżej granicy strefy.
Po co o tym piszę?
No bo jednak widać nas w OGNie (hGPS ), bo jednak większość loggerów zapisuje tylko hGPS (w niektórych można wymusić hBaro), warto wiedzieć co zapisuje logger. Na zawodach powinna być informacja, która wysokość jest obowiązująca dla logera.
W naszych warunkach warto wiedzieć czy mogę wejść na 900m czy 1000m hBARO w strefie Echo ( w końcu to różnica zasięgu ~3-4km po doskonałości). Do Pszczółek - jak znalazł

Tu się objawia moja „zdolność/niezdolność) analizowania tematu, gdy coś mnie zaciekawi / znajduję szansę rozwiązania męczącej „bolączki” / wiedza może pomóc

Generalnie na co dzień mam na wiele spraw …… (szczególnie tych na które nie mam wpływu) , lub generalnie przyjmuję , że tak musi być i tyle

Czy może ktoś mnie oświecić ? wrzuć coś do tego tematu? A może coś ciekawego wniosłem do naszego ogródka, lub kompletnie odpłynąłem?

Pozdrawiam
Piotr