• Autor
    Wiadomość

Condor 2 - sprzęt

Postprzez jarek » Wt lis 26, 2019 12:43 am

Stach_m zagadnął mnie odnośnie kwestii sprzętowych - drążków, orczyków itp obiecałem, że opiszę na forum, co niniejszym czynię:

Oficjalne wymagania - http://www.condorsoaring.com/system-requirements/
Kluczowe jest by mieć kartę graficzną lepszą niż typowo wbudowana Intelowa (na której są raporty że się wiesza) - ja mam w laptopie wcale niejakąś super NVIDIA GeForce MX150 2233 pkt w rankingu i na full detal działa ok 30-60 klatek.

Orczyki
Pedały do gry w wyścigi samochodowe się nie nadają ponieważ ich przesuwanie nie jest skoordynowane - tj wdepnięcie lewego nie powoduje wypchnięcie prawego.
Do symulatorów lotu są dedykowane.
Ja mam Logitech G Saitek PRO Flight Rudder Pedals. Kupiłem powystawowe na allegro. Są jeszcze "CH Pro Pedals" - nie używałem, ponoć mało istotne różnice.

Natomiast polecam prostą modyfikację - rozkręciłem go i wyjąłem wg mnie nadmiarową sprężynę przywracającą do neutrum, bo jest za silna - zniechęcała do pracy nogami, a netrum nadal można wyczuć.

Joystick
Condor był opracowywany z myślą o joysticku z forcefeedbackiem - jest to technologia naśladująca fly-by-wire z F-16 czy airbusów tj. dająca "czucie sterów" przez odpowiednie do warunków lotu regulowanie siły na drążku (też drgania ostrzegające przed przeciągnięciem, flatterem, gdy się leci na holu w strugach za samolotem) - na condorowym forum można wyczytać, że technologia ta w sprzęcie do gier została zablokowana przez patentowego trolla stąd niestety niewiele modeli zostało wyprodukowanych - najlepszym wg autorów condora jest od ponad 10lat już nieprodukowany Microsoft SideWinder Force Feedback 2 - sam go sprowadzałem eBayem z Anglii - polecam, natomiast jeśli ktoś ma już taniego albo bardzo dobrego joya (zwłaszcza o wysokiej rozdzielczości - np. 16tys, ww. ma 4tys) to niech może przed ew. zakupem MsFF2 najpierw trochę polata na tym co ma.

Do Condora można podłączyć też przepustnicę i ustawić by funkcjonowała jako hamulce aerodynamiczne, natomiast do tego celu po prostu używam suwaka z mojego drugiego starego joysticka.

Śledzenie ruchów głowy
Można samemu zrobić lub po prostu na allegro za ok 100zł kupić gotowy zestaw Freetrack (jest to opensourcowa dużo tańsza odmiana TrackIR) przykład tutaj do śledzenia ruchów głową - polecam bo pozwala podtrzymywać odruch rozglądania się głową a nie kciukiem :) zwłaszcza, że Condor wspiera 6 stopni swobody głowy (przy czym kiwanie na boki sobie wyłączam bo na kanapie jakoś trochę przeszkadza :) ).

Jak ktoś ma bardzo dobrą kartę graficzną to może natomiast zainwestować w gogle VR - podobno super, aczkolwiek niektórzy mogą odczuwać nudności no i problem z obsługą rzeczywistego lusterka.
Do gogli VR trzeba mieć już naprawdę bardzo mocną kartę.

Lusterko
Już było wspominane, że można latać z połączonym rzeczywistym lusterkiem z LK8000, XcSoar czy moją odmianą JwSoar :)

Scenerie
Da się polatać w Condorze 2 nad Kaszubami - info na priv :) Oficjalnie dostępnych jest wiele darmowych scenerii - głównie górskich - np. jest piękna sceneria całych Alp.

Mój zestawik będzie można wypróbować na warsztatach z "lusterek" i Condora 2, które planuję zrobić prawd. któregoś piątkowego wieczoru jeszcze przed końcem roku.
 
Login: jarek
Posty: 1574
Dołączył(a):
Śr gru 21, 2011 5:58 pm

Powrót do Projekt "Condor"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron