• Autor
    Wiadomość

Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez jarek » Cz sty 14, 2021 2:34 am

Z powodów izolacyjnych pod koniec zeszłego roku zamiast w wakacje zainwestowałem w gogle VR (HP Reverb G2) i przyznam od tego czasu wsiąkłem na maksa - imersja jest niesamowita - 3D takie, że widać wypukłość wskazówek w wysokościomierzu, ruchy głową przy 90klatkach na sekundę super płynne i bez żadnego opóźnienia (ale do tego musiałem z laptopa przesiąść się na komputer "gamingowy"), aż się można wystraszyć wysokości wyskakując zza grzbietu jakiejś alpejskej góry.
Wszelkie te budowane za ciężką $ kokpity symulatorów myślę, że odejdą do lamusa - 3d po prostu czyni, że jesteś w tym świecie, bez problemu oceniasz wysokość podchodząc do lądowania (bo ziemia w 3d dosłownie przesuwa się pod tobą) lub czy skrzydłem nie zahaczysz o drzewa na zboczu góry itd :)

Dziś wieczorem dzięki grupie facebookowej Codzienne Latanie! Condor Soaring 21:00! gdzie czasami ktoś się umawia na wspólne latanie spotkałem Artura Ł., łezka się w oku kręci bo akurat w tym roku będziemy mieli 10lecie naszej podstawówki (po której w sumie w realu raczej się nie mieliśmy okazji spotkać). Kilka dni wcześniej wyprzedził mnie (na ale tylko na punkty! :) ) w Blaniku (ja ASK-21) ale tym razem (wszyscy lecieliśmy Std Cirrusami, 5 osób, lot w górach Słowenii) poleciał ciut za ambitnie i po pierwszym punkcie dał w pole - do nowobudującego się Cu ja poleciałem z wyższej wysokości i się zabrałem, a on wcześniej badał innego Cu co go nie zabrał, tak że doleciał do mnie ok 150m niżej, a że była to lekka zawietrzna zbocza (wiatr 15km/h więc bez szału) to go nie zabrało, próbował jeszcze w kanionie dolecieć do porządnego nawietrznego zbocza, ale tam już słabiej wiało - w efekcie poćwiczył skoki szybowcowe ze zbocza ;)

Natomiast miało to ten ciekawy efekt, że poprzez discord, do którego zaproszenie jest podane na stronie https://www.condorsoaring.com/forums/viewtopic.php?t=19558 prowadziliśmy rozmowę głosową, a condor ma od niedawna funkcję "spectate", która pozwala być obserwatorem zawodów i podglądać co się dzieje w kabinie zawodnika i ogólnie gdzie są szybowce (niestety trzeba mieć condora by z tego korzystać) to zrobiliśmy sobie bardziej lot jakby dwusterm z trenerem - w sensie ja leciałem, a on mówił co by robił i ogólnie przedstawiał swój (słowo-)tok myślenia (co w sumie było ciekawsze niż sama taktyka, bo akurat plan mieliśmy podobny) - myślę, że do trenowania przelotowego byłoby to świetne narzędzie (i z tego co widzę to niemieccy juniorzy latają z trenerami w condorze).

Rok temu dzięki gościnności Maćka B. przy jednym biurku treningowo polataliśmy w Condorze głównie z Wojtkiem I. i też było to ciekawe doświadczenie (zwłaszcza, że Wojtek nie zna "Condorowej" pogody więc podchodził do tego bardziej realistycznie).
Jest idea by z powodu wiadomej sytuacji izolacyjnej zrobić taki trening online - najprościej by było jak to zrobiliśmy z Arturem, ale to wymaga posiadania Condora (plecam!) - ew jakby było zainteresowanie to mógłbym spróbować jakoś udostępniać Live streama (ktoś jakiś serwis poleca, ale taki by jednak tego nie publikować?). Tak czy siak latam tylko w godzinach 21:00 lub późniejszych.

Z condorem jest powiązany super serwisik www - "Condor Club" na który ludzie uploadują swoje przeloty tak, że potem można porównywać swój przelot tego samego zadania w tych samych warunkach z innymi - swój przelot wrzuciłem tutaj https://www.condor-club.eu/analysis/0/?rank=774006 (wymagana rejestracja ale nie trzeba mieć condora).
 
Login: jarek
Posty: 1574
Dołączył(a):
Śr gru 21, 2011 5:58 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny

Postprzez Tomek M » Cz sty 14, 2021 3:09 am

Jak się wyposażę w najbliższym czasie w pedały to może się skuszę na condora. Niby mam oś Z na drągu, ale za nic się przyzwyczaić nie mogę do tego...

VR... Zazdroszczę, też mnie kusi bardzo, ale fundusze mnie "trochę" ograniczają

A jeśli chodzi o Twoje streamowanie to ów discord ma opcje współdzielenia ekranu na żywo (w darmowej wersji do 720p więc nie ma tragedii), obejrzeć może każdy kto jest z tobą na kanale (no jeszcze jest kwestia tego czy administrator serwera/kanału ustawił go tak, aby dało sie streamowac, ale zwykle nie ma z tym problemu)
Jak nie discord to jest YouTube w którym wystarczy ustawić film/stream na "niepubliczny" i wtedy dostęp do niego będą mieć tylko te osoby którym wyślesz do niego linka. (jeśli się nie mylę to AG w ten sam sposób prowadzi transmisję ze swoich "wykładów")
No i jest jeszcze bardzo popularny Twitch, ale nie wiem czy da się na nim streamowac "prywatnie", choć znając trochę politykę twitcha, to raczej nie
~Mierzej
 
Login: Tomek M
Posty: 255
Dołączył(a):
Pn sie 29, 2016 2:25 pm
Lokalizacja: Gdańsk - Chełm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez lutnicx » Cz sty 14, 2021 8:44 pm

Świetny pomysł, bardzo chętnie dołączę, aby choć podpatrzeć.
A jak się odważę no to może i polatam.
Tylko orczyk trza zakupić. Nie chcecie znać moich domowych sposobów (na dętkę od roweru) aby nogi operowały osią Z a nie ręce... ;)
pozdr
Jacek
 
Login: lutnicx
Posty: 197
Dołączył(a):
Pt gru 07, 2018 12:45 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez tomek_s. » N sty 17, 2021 7:39 pm

taka mała podpowiedź - absolutnie najtańsze z rozwiązań, to zakup używanej kierownicy do gier np.:
https://www.olx.pl/oferta/kierownica-do ... 2b584ef484
koszt 50-60 zł
...jedyny minus to fakt, że te pedały nie pracują przeciwbieżnie ale to znikome utrudnienie z punktu widzenia przyzwyczajeń lotniczych.

Niby mam oś Z na drągu, ale za nic się przyzwyczaić nie mogę do tego...

...to już lepiej na klawiszach samych latać.
... co jakiś czas trafia mi się uczeń, któremu w szybowcu nóżki nie pracują, bo się nalatał na samym "dżoyu";
i potem zdziwienie ( i czasem płacz ), że chciał przyśpieszyć naukę, a wyszło dokładnie przeciwnie.


Gdyby ktoś szukał gotowych "lotniczych" rozwiązań, to najpopularniejsze to Saitek Pro Flight Rudder Pedals,
które teraz chyba nazywają się Logitech G Saitek Pro Flight Rudder Pedals. Nowe kosztują 500-600 zł, używki da się trafić za 200-300 zł.
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez Tomek M » N sty 17, 2021 7:57 pm

...to już lepiej na klawiszach samych latać.

No w moim przypadku to na klawiszach latam od jakichś 7-8 lat więc podziękuję, mam dość :mrgreen:
Czaję się właśnie na jakąś sterownicę, ale to jeszcze trochę czasu mi zejdzie zanim się w coś zaopatrzę.

Saitek Pro Flight Rudder Pedals,
które teraz chyba nazywają się Logitech G Saitek Pro Flight Rudder Pedals

Ta, Logitech wykupił Saitek'a, stąd te zamieszanie, ale jakby ktoś zamierzał kupować, to niech się upewni, że jest to właśnie od Logitecha, bo sam Saitek miał słabej jakości tworzywo i ludzie narzekali.
~Mierzej
 
Login: Tomek M
Posty: 255
Dołączył(a):
Pn sie 29, 2016 2:25 pm
Lokalizacja: Gdańsk - Chełm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez jarek » Pn sty 18, 2021 1:12 am

Ta, Logitech wykupił Saitek'a, stąd te zamieszanie, ale jakby ktoś zamierzał kupować, to niech się upewni, że jest to właśnie od Logitecha, bo sam Saitek miał słabej jakości tworzywo i ludzie narzekali.

A ja właśnie mam Saiteka i to kupionego jako "powystawowego" i od 9 lat się na nim w Condorze wyżywam i spisuje się bardzo dobrze :)
Polecam tylko zrobić moda i wywalić z niego sprężynę powodującą powrót do pozycji zero bo za bardzo zniechęca do ruszania nogami :)
 
Login: jarek
Posty: 1574
Dołączył(a):
Śr gru 21, 2011 5:58 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez Krzysztof Lemczak » N sty 24, 2021 8:45 pm

No właśnie szukam jakiejś streownicy - ale ceny do 900 zyla +
@tomek - gdzie widziałeś coś godnego za 2-3 stówy...?
ktoś, coś...?
 
Login: Krzysztof Lemczak
Posty: 434
Dołączył(a):
Śr sie 18, 2010 9:24 am

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez tomek_s. » Pn sty 25, 2021 5:19 pm

Krzysztof Lemczak napisał(a):No właśnie szukam jakiejś streownicy - ale ceny do 900 zyla +
@tomek - gdzie widziałeś coś godnego za 2-3 stówy...?
ktoś, coś...?

Gdy pisałem te słowa to była używka za 300 zł,
teraz niby nówkę koleś sprzedaje za 950 zł.

na ebaju są za urządzenia różnych producentów od 100-150$
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez jarek » Cz sty 28, 2021 7:09 pm

Rynek na przepustnice i orczyki jest mocno ssany i ceny są przez to zawyżane przez graczy Microsoft Flight Simulator 2020 - część niemogąc kupić dobrych wolantów pewnie też podkupuje rynek joyów.
Rynek najnowszych kart graficznych podobnie ma sztucznie wysokie ceny i są trudne w ogóle do dostania bo na początku roku bitcoin poszedł w górę i wszystko kupują kopacze.
Tak że nienajlepszy czas na upgrade. :(
 
Login: jarek
Posty: 1574
Dołączył(a):
Śr gru 21, 2011 5:58 pm

Re: Latanie treningowe w Condorze (wirtualny "wieloster")

Postprzez Tomek M » Cz sty 28, 2021 7:24 pm

jarek napisał(a):Rynek na przepustnice i orczyki jest mocno ssany i ceny są przez to zawyżane przez graczy Microsoft Flight Simulator 2020 - część niemogąc kupić dobrych wolantów pewnie też podkupuje rynek joyów.
Rynek najnowszych kart graficznych podobnie ma sztucznie wysokie ceny i są trudne w ogóle do dostania bo na początku roku bitcoin poszedł w górę i wszystko kupują kopacze.
Tak że nienajlepszy czas na upgrade. :(
Nooo masakra jest. Moja 8-9 letnia grafika już się mocno domaga zmiany i ostatnio chciałem właśnie tego dokonać... A tu nic, podobno dopiero na kwiecień-maj ma się sytuacja ogarnąć :(
~Mierzej
 
Login: Tomek M
Posty: 255
Dołączył(a):
Pn sie 29, 2016 2:25 pm
Lokalizacja: Gdańsk - Chełm

Powrót do Projekt "Condor"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości