Strona 1 z 1

Projekt "Abecak"

PostNapisane: Cz wrz 11, 2014 9:52 pm
przez izajasz
Czołem koledzy!
Skoro już ucichł projekt "Kozioł" to może czas zacząć nowy projekt, np. "Abecak" czyli budowę prostego szybowca szkolnego IS-3 ABC z 1948 r. Co Wy na to? Bo właśnie teraz budowane są 3 szt. = 1 w Gliwicach, 1 w Jeżowie i 1 w Dęblinie. Tylko, że części metalowe muszą być z atestami, więc muszą być wykonane w Jeżowie u Mynarskiego. Dzisiaj rozmawiałem z budowniczym z Gliwic. Mówił, że trochę jednak jest z tym zabawy i że buduje ten szybowiec już prawie 3 lata ale już widać niedługo koniec budowy i w następnym sezonie chce go pokazać światu w locie. Tak długo go buduje bo nie ma za dużo kasy i mówi, że na samo drewno, sklejkę, kleje, płótno, nitrocellon trzeba mieć ok 10.000,- zł.
No i teraz powiedzcie proszę, czy jest sens brać się za takie duże modelarstwo i narażać się koszty, ryzyko i kontrole "kacapów" skoro za podobną cenę można kupić starego Pirata albo innego drewniaka. :-)
Czy nie lepiej zabrać się za projektowanie wózka do Puchacza i nowego logo sekcji szybowcowej? :-)
( to pisałem ja, Adam Ż. )

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pt wrz 12, 2014 11:40 am
przez A.Woo
izajasz napisał(a):No i teraz powiedzcie proszę, czy jest sens brać się za takie duże modelarstwo i narażać się koszty, ryzyko i kontrole "kacapów" skoro za podobną cenę można kupić starego Pirata albo innego drewniaka. :-)
Czy nie lepiej zabrać się za projektowanie wózka do Puchacza i nowego logo sekcji szybowcowej? :-)
( to pisałem ja, Adam Ż. )

Nie bardzo kumam o co kaman? ...bo Abecak nie zastąpi szybowca klubowego i na odwrót. Abecak to ciekawostka przyrodnicza i pewnie każdy by się chciał tym przelecieć raz w życiu w ramach zaliczenia, ale nalotu i kilometrażu to się raczej na tym nie zbuduje.
Jak ktoś ma duuużo czasu i nadmiar gotówki to jest to bardzo fajna inicjatywa, ale nie ma nic wspólnego z lataniem klubowym.

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pt wrz 12, 2014 3:33 pm
przez tomek_s.
Hehe ...
Właściwie nie wiadomo co i jak odpowiedzieć.
Napisze tylko, ze projekt " kozioł" trwa ale z powodu braku zainteresowania na forum przestałem informować co i jak. Wszystko wskazuje na to, ze w zimę rozpoczniemy budowę kozła.

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pn wrz 15, 2014 2:04 pm
przez izajasz
Super! Cieszę się, że projekt Kozioł jeszcze nie umarł.
Zatem jak zaczniecie to dajcie znać. Może mógłbym jakoś pomóc.
A macie jakieś ciepłe pomieszczenie na tą pracę?
W Gdyni Orłowie jest bardzo fajne miejsce sponsorowane przez prezydenta miasta dla tych co chcieliby budować coś niecodziennego. Gadałem z chłopakami z tego miejsca, które nazywa się FabLab i bardzo chcieliby, żeby tam ktoś budował takie cudo jak np. szybowiec. Mają tam kilka maszyn do dyspozycji dla budowniczych-amatorów jak np.: frezarka CNC , laser tnący i parę innych urządzeń. No i całkiem ładny nieduży drewniany hangar (~200 m2).
Ja też mam dokumentację do GOATa-3 i mogę zrobić np. żeberka skrzydła.
A skąd weźmiecie duralowe rury? Bo w Castoramie takich nie kupicie :-)

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pn wrz 15, 2014 2:13 pm
przez ostraczkowski
Fajna sprawa ten FabLab, nie znałem. A jakby mieli jakieś sprzęty do rzeźbienia w laminatach to w ogóle byłoby super :)

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pn wrz 15, 2014 8:49 pm
przez izajasz
Przedwczoraj w sobotę byłem u nich i oglądałem ich łódki, które tam zbudowali i widziałem kilka elementów laminowanych, więc wiem, że jak trzeba to też się bawią w laminatach, ale głównie wolą materiały naturalne. Jedna drewniana łódka była cała od wewnątrz pokryta tkaniną szklaną zalaną żywicą i tak sobie tam stoi cały czas na powietrzu. Zapraszali mnie na weekendowe budowanie kanadyjskiego kanu z foczych skór w pierwszy weekend października, no ale ja wtedy nie mogę, więc jakbyście chcieli to możecie do nich wpaść podszkolić się w majsterkowaniu :-)

Re: Projekt "Abecak"

PostNapisane: Pn wrz 15, 2014 9:34 pm
przez tomek_s.
A skąd weźmiecie duralowe rury? Bo w Castoramie takich nie kupicie :-)

spoko, sa w praktikerze!