Pierwszy przelot

FAQ, czyli często zadawane pytania i odpowiedzi
  • Autor
    Wiadomość

Pierwszy przelot

Postprzez emn90 » N lut 25, 2018 3:01 pm

Witam,

W ubiegłym sezonie skończyłem podstawówkę. Przede mną jeszcze termika instruktorska ale chciałbym się dowiedzieć od bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek:
- Jak to jest z loggerami i lusterkami bo jestem laikiem w tej dziedzinie. Czy potrzebuję je już na pierwsze przeloty czy na razie mapa papierowa ?
- Jeśli sprzęt, to jaki ?(odwiedziłem już starsze wątki na tym forum dlatego będę wdzięczny za świeże informacje)
- Odnośnie nawigacji zainteresowało mnie oprogramowanie LK8000. Jakie są wasze opinie ? na jakim sprzęcie go używacie ?

Z góry dziękuję :)

Emil
 
Login: emn90
Posty: 49
Dołączył(a):
So lip 15, 2017 3:16 pm

Re: Pierwszy przelot

Postprzez BartekTrawinski » N lut 25, 2018 5:00 pm

Jeżeli nic się nie zmieniło, to uczniowie latają z mapami.
 
Login: BartekTrawinski
Posty: 164
Dołączył(a):
N sie 14, 2016 11:00 pm

Re: Pierwszy przelot

Postprzez tomek_s. » N lut 25, 2018 5:52 pm

najpierw po prostu trzeba się nauczyć latać.
mam tu na myśli wypracowanie manualnych odruchów, zrozumienie co się dzieje z szybowcem w kominie i ogólne nabranie wprawy. gdy już to opanujesz i termika z grubsza nie będzie tobie przeszkadzać w lataniu zaczniesz się oddalać od lotniska lecz to też jeszcze powinno odbywać się tylko na mapę.
z punktu widzenia instruktora jeśli jesteś uczniem pilotem lub pilotem tuż po licencji i pierwsze co robisz to ładujesz się do szybowca z nawigacją przed twarzą to jesteś potencjalnie niebezpieczny dla siebie.
gdy już będziesz miał licencję i gdy będziesz chciał latać po trasach to sugeruję pierwsze 2-3 trasy zrobić wyłącznie na mapę -to cenna umiejętność, która umożliwi tobie bezpieczne latanie, gdy zapomnisz z domu "lusterka" lub po prostu padnie bateria.
trzeba sobie zdać sprawę, że w każdym programie szybowcowym jest tyle ustawień, że rozumne przebrnięcie przez to w trakcie lotu jest po prostu niemożliwe, a sama próba jest niebezpieczna. obsługi nawigacji należy uczyć się w domu, a podczas lotu po prostu z nią latać.
LK8000 jest dobrym rozwiązaniem nie tylko z powodu darmowości ale przede wszystkim dlatego, że u nas dużo osób na tym lata i w razie czego koledzy pomogą ruszyć z tym tematem z miejsca.
w minionych latach organizowaliśmy warsztaty LK8K obecnie odsyłam do umieszczonych na Jutubie tutoriali:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... pl1XI4THug

http://szybowce.gda.pl/przelot-maxa-2017-maj/
 
Login: tomek_s.
Posty: 5529
Dołączył(a):
Pt kwi 07, 2006 4:14 pm

Re: Pierwszy przelot

Postprzez InterVox » Pn lut 26, 2018 12:30 am

Orientacja w przestrzeni jest niezbędna.
Własna.
Czy na lusterko, czy na mapę.
Można jednocześnie.
Trzeba jednakowoż tak, że jak Ci lusterko zawiedzie, to i tak sobie poradzisz.
Sam wybieraj. To nie ja się ubiję, jak sobie nie poradzisz.
Pozdrawiam
M
 
Login: InterVox
Posty: 677
Dołączył(a):
Pn gru 31, 2012 12:25 am

Re: Pierwszy przelot

Postprzez Piotr_S » Pn lut 26, 2018 9:12 am

Podpisuję się pod słowami Maćka,

Osobiście korzystałem z mapy i wspomagałem się lusterkiem. Lusterko w mocno ograniczonym zakresie bo na nawigacji samochodowej praktycznie nic nie było widać. Wystarczyło to jednak aby się upewnić, że "tu" jest Bytów a "tam " Konarzyny :)
Niewątpliwie pierwsze trasy będą trudne, bo niedość, że początkowo będziesz starał się zrozumieć każdy termiczny dzień do do tego dochodzi nawigowanie. Spróbuj wybrać się na trasę "wokół" lotniska, aby z ustalonych PZów mieć dolot do lotniska. Poprawia morale :)

Pozdrawiam
Piotr
 
Login: Piotr_S
Posty: 1079
Dołączył(a):
Cz cze 18, 2015 5:23 pm

Re: Pierwszy przelot

Postprzez F.Garbaszewski » Pn lut 26, 2018 4:29 pm

Też uważam, że warto wykonać kilka przelotów posługując się tylko mapą.
Warto też mieć w bagażniku/kieszeni logger, żeby potem mieć ubaw z bohomazów jakie powstają w wyniku nawigacji ze skrawku papieru :twisted:
Nie dawajcie mi już pirata DG na zawody...
 
Login: F.Garbaszewski
Posty: 355
Dołączył(a):
Pt kwi 04, 2014 5:50 pm

Powrót do Pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron