po co lusterko?

FAQ, czyli często zadawane pytania i odpowiedzi
  • Autor
    Wiadomość

po co lusterko?

Postprzez huber2t » So lut 14, 2009 9:58 pm

mam takie dziwne pytanie: po co w szybowcu "lusterko"?
czy piloci, ktorzy lataja tego typu sprzetem mogli by mi odpowiedziec na to pytanie?
chcialbym tylko zaznaczyc, ze minie chodzi o wylistowanie mozliwosci oprogramowania, tyko o odpowiedz na pytanie z jakich funkcji korzystaja.
pytam, bo jakos nie che mi sie wierzyc, ze ktos centuje komin patrzac sie w ekran palmtopa.
 
Login: huber2t
Posty: 10
Dołączył(a):
Pn mar 26, 2007 10:15 pm

Re: po co lusterko?

Postprzez A.Woo » N lut 15, 2009 12:47 am

Do nawigacji i do określenia strategii lotu.
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: po co lusterko?

Postprzez pawel_roman » N lut 15, 2009 2:23 am

"bo jakos nie che mi sie wierzyc, ze ktos centuje komin patrzac sie w ekran palmtopa."
W 100% nie, ale czasami ta funkcja też jest przydatna...

tak w skrócie:
Podstawowe funkcje to: obliczanie wysokości potrzebnej do pz-tu, odległość i kierunek do pz-tu, obliczanie dolotu, średnie wznoszenie w kominie, średnia prędkość po trasie, prędkość i kierunek wiatru, prędkość optymalna, "centrowanie komina", w konkurencjach obszarowych lusterko jest niezastąpione(wyznaczanie trasy(odległość, czas oblotu, itp.))... Wszystkie obliczenia do aktualnej masy szybowca(np. szybowce z balastem - zmienna masa w trakcie lotu), stopnia zabrudzenia skrzydeł, elewacji terenu, "pogody" itd... Poza tym widać wszystkie przestrzenie powietrzne i dzięki temu dużo łatwiej jest nie naruszyć zakazanych przestrzeni, lusterko ostrzega przed wlotem do takiej strefy. Lusterko także przypomina o otworzeniu podwozia przed lądowaniem;) Jeszcze można nastawić alarmy, które będą ostrzegały przed przekroczeniem np. wysokości, czy prędkości podczas lotu(często są obostrzenia na zawodach). Lusterko także wyświetla linie startu i mety co też życie ułatwia... i na koniec z rzeczy jakie na szybko mi się przypomniały, to jeżeli źródłem sygnału gps nie jest nasz główny rejestrator, to pliki zapisane przez nasz soft mogą służyć jako pliki zapasowe, na wypadek awarii głównego rejestratora.

Prawdopodobnie będę prowadzić wykład poświęcony elektronice szybowcowej, na nim szeroko zostanie wszystko omówione.

Pozdrawiam
 
Login: pawel_roman
Posty: 454
Dołączył(a):
Cz kwi 06, 2006 9:32 am

Re: po co lusterko?

Postprzez A.Woo » N lut 15, 2009 11:46 pm

A gdzie ten wykład Pawle przeprowadzisz? Tylko dla podstawówkowiczów?
 
Login: A.Woo
Posty: 898
Dołączył(a):
N gru 17, 2006 12:46 am

Re: po co lusterko?

Postprzez pawel_roman » Pn lut 16, 2009 1:26 am

Ew. wykład oczywiście będzie otwarty. Na razie tylko luźno rozmawiałem o tym Łukaszem i Tomkiem... Sam słyszałem, że wiele osób byłaby chętna dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Niestety przez moją uczelnię najwcześniej będę miał czas w marcu i to prawdopodobnie w drugiej połowie, ale chyba pośpiechu nie ma, bo fajnie jest po zdobyciu jakiejś wiedzy zaraz ją sprawdzić w praktyce, a latanie pewnie będzie później. Jak będę coś więcej wiedzieć to napewno napiszę z wyprzedzeniem na forum:)
Pozdrawiam
 
Login: pawel_roman
Posty: 454
Dołączył(a):
Cz kwi 06, 2006 9:32 am

Powrót do Pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron